Pomoc na drodze

Ekspresowe sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Reklamy

Wykonywanie okresowych inspekcji auta jest niezwykle ważne. Jeżeli postanawiasz dalszą podróż zawsze należy zweryfikować, że samochód gotowy jest do podróży. Nawet prędkie sprawdzenie stanu technicznego może przysłużyć się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapominaj o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a również tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak koloryt pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeśli płyn jest zanieczyszczony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana lub mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do silnika. Olej silnikowy powinien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie może naśladować spalenizny.

Zaparkuj auto na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć baczność na wszystkie uszkodzenia i brakujące komponenty. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w silniku. Zrobić to możesz za pomocą specjalnego bagnetu sięgającego do wewnątrz bloku silnika. Pamiętaj, iż przed testem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego używając wskazania min/max w zbiorniku. Jeśli będzie trzeba go trochę dolać, musisz pamiętać aby użyć stosownego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia albo wyraźne braki. W razie potrzeby powinno się je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną niewłaściwej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Zweryfikuj, że oba podłączenia są mocne, nie powinieneś mieć możliwość nimi poruszać po podłączeniu. Jednak zwróć uwagę, aby nie dokręcać ich nadto mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu studzącego w zbiorniku przelewowym. Jeśli będzie trzeba dolać chłodziwa utwierdź się, iż zakupiony płyn jest kompatybilny z obecnie używanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika oraz ciśnienie – w razie potrzeby konieczne będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszelkie inne funkcje działają porządnie.

Po tej kontroli będziesz przygotowany do podróży. Awaria może się przytrafić zawsze jednakże w właściwie utrzymanym pojeździe zdarza się rzadziej, samochód będzie działał dłużej i lepiej.

Artykuł napisany przy współpracy z assistance Wieszowa

Reklamy

Reklamy